Jak wykorzystać gamifikację w firmie, by motywować pracowników? Słowo-klucz: różnorodność

Kluczowe w firmie obszary można zgrywalizować – czyli nadać im formę gry, by zwiększać efektywność realizacji celów. Dlaczego to działa? Ponieważ kochamy grać. Dowód: w Polsce aktywnych jest 16 mln. graczy komputerowych, a wartość rynku e-sportu sięga 43 mln zł. [1] Rywalizacja, ciekawa fabuła i nagroda to gwarant dobrej gry… i dobrze zaprojektowanej gamifikacji. A rezultat – to zrealizowane KPI’s, efektywna sprzedaż, zoptymalizowane wykorzystanie floty i wysoka frekwencja pracowników podczas szkoleń. Jak jeszcze wykorzystać grywalizację w firmie?

Jak wykorzystać grywalizację w firmie, by motywować pracowników? Słowo-klucz: różnorodność

Z artykułu dowiesz się:

  1. W jaki sposób działa gamifikacja?
  2. Co można zgrywalizować: motywowanie w sprzedaży
  3. Co można zgrywalizować: edukacja pracowników
  4. Co można zgrywalizować: optymalizacja procesów
  5. Czy wykorzystanie gamifikacji w firmie jest skuteczne?

Gamifikacja, czyli mechanizmy znane z gier przeniesione do biznesowej rzeczywistości

Gamifikacja to technika zwiększania efektywności oraz zaangażowania pracowników. Jak działa? Poprzez nadawanie innego wymiaru biznesowym (i nie tylko) czynnościom. „Wyposażone” w mechanizmy z gier (np. fabułę i system nagród) codzienne, firmowe aktywności zaczynają bardziej przypominać zabawę i pozytywną rywalizację znaną z młodych lat, niż żmudne obowiązki „przez wielkie O”. O tym, że gamifikacja ma wiele zalet, eksperci wiedzą od dawna. Jak zatem wykorzystać ją w firmie? Odpowiedzią jest hasło: różnorodność. Dzięki gamifikacji maksymalizujemy efektywność sprzedaży, wspomagamy edukację pracowników i optymalizujemy procesy, a to jeszcze nie wszystko…

Po pierwsze, motywowanie w sprzedaży

Jeśli zadamy sobie pytanie, jak można wykorzystać gamifikację w firmie, z pewnością jako pierwszy pojawi się temat sprzedaży, a więc realizacja KPI’s. Zespół sprzedażowy to ten, który najszybciej może ulec wypaleniu i utracie motywacji. Dlaczego? Ponieważ odpowiada za większość wyników w firmie, będąc jednocześnie zależnym od innych działów, m.in. w kwestiach doboru narzędzi, jakości produktów, wsparcia obsługi klienta i wielu innych. Co więcej, „sprzedażowcy” muszą stale doszkalać się, sięgać po kolejne innowacje, systemy oraz programy. Słowem, podlegają presji czasu i wyników, pracując w ekstremalnie wymagających warunkach. A stąd już tylko krok od wypalenia. Panaceum na utratę motywacji może stanowić gamifikacja.

Co, jeśli zamiast zwykłego komunikatu o celach przekazanego podczas spotkania z PM-em, zespół otrzyma propozycję gry – przepłynięcia oceanu parostatkiem lub uczestnictwa w ekspedycji do ukrytego miasta Majów? Eksperci wskazują, że zaangażowanie, a w konsekwencji – efektywność sprzedaży, diametralnie wzrosną. Dlaczego? Ponieważ kochamy gry, rywalizację i fabułę pełną przygód. 

Po drugie, edukacja pracowników

Fabułę i mechanikę gier możemy wykorzystać także do celów edukacyjnych, a zatem do pobudzenia aktywności podczas szkoleń i procedur on-boardingowych. Szkolenie BHP? Konkurs survivalowy. Kilkuetapowy kurs obsługi programu księgowego? Gra w zarządzanie studiem filmowym z lat 20-tych. Im bardziej wciągająca i dostosowana do grupy docelowej będzie fabuła, tym lepszy efekt. W tym przypadku – wysoka frekwencja podczas szkolenia, skuteczność on-boardingu, czy szybkie zapoznanie z nowymi przepisami. Słowem, aktywności, które zwykle „nie porywają” swoją tematyką, stają się czymś z pogranicza przygody i skutecznie angażują. A jeśli przygoda, to idealnie, jeśli na jej końcu znajduje się atrakcyjna nagroda.

Nie może być mowy o skutecznej gamifikacji bez nagrody. Jak podkreślają eksperci, nagroda nie powinna mieć formy finansowej. Dlaczego? Ponieważ w świadomości pracownika wynagrodzenie to must-have, a nie bonus, który niesie za sobą pozytywne emocje. I słusznie. Skok ze spadochronem czy spersonalizowany kurs haftu to coś, co jest „specjalnie dla mnie” i niesie za sobą znamiona wyjątkowości. A zatem, kojarzy się bardzo pozytywnie i pozostawia dobre wspomnienia – w zestawieniu z marką pracodawcy. Mamy więc do czynienia z multiplikacją korzyści: efektywnie przeprowadzone szkolenie i wzmocnienie wizerunku pracodawcy.

Po trzecie, optymalizacja procesów

Gamifikację w firmie możemy wykorzystać także do wdrażania świadomości środowiskowej, optymalizacji wykorzystania maszyn, czy bezpieczeństwa.

Przykład numer 1: Eco-driving i optymalne użytkowanie paliwa przez zespół transportowy lub wszystkich pracowników, którzy dysponują samochodami służbowymi. A więc, część strategii CSR organizacji.

Przykład numer 2: zaangażowanie w akcje charytatywne i udział w wolontariatach… ubrane w fabułę znaną z popularnej książki lub topowego serialu – zwiększają zaangażowanie w dobry cel i sprawiają jeszcze więcej radości.

Przykład nr 3 – bezpieczeństwo. Noszenie odzieży ochronnej w dziale produkcji i w magazynie – jest absolutnie konieczne. Czy zespół zawsze o tym pamięta? Powinien… i będzie, jeśli noszenie odzieży ochronnej „ubierzemy” w ciekawą fabułę i stanie się ono częścią przygotowania zespołu do sezonu Formuły 1.

Gamifikacja w firmie – skuteczna platforma dla realizacji celów Twojego biznesu

Podsumowując, gamifikacja jest jedną z najskuteczniejszych i najbardziej wszechstronnych technik motywacji zespołu, wsparcia sprzedaży i zarządzania procesami w firmie. Jak pokazuje doświadczenie, możemy wykorzystać ją do realizacji celów sprzedażowych, on-boardingów, wdrożeń, szkoleń, elementów realizacji strategii CSR, BHP… a to dopiero część obszarów, których efektywność możemy maksymalizować stosując gry w zarządzaniu zespołem. Słowo-klucz to różnorodność – fabuł, nagród i strategii.