10/02/2023
Kluczowe w firmie obszary można zgrywalizować – czyli nadać im formę gry, by zwiększać efektywność realizacji celów. Dlaczego to działa? Ponieważ kochamy grać. Dowód: w Polsce aktywnych jest 16 mln. graczy komputerowych, a wartość rynku e-sportu sięga 43 mln zł. Rywalizacja, ciekawa fabuła i nagroda to gwarant dobrej gry… i dobrze zaprojektowanej grywalizacji. A rezultat – to zrealizowane KPI’s, efektywna sprzedaż, zoptymalizowane wykorzystanie floty i wysoka frekwencja pracowników podczas szkoleń. Jak jeszcze wykorzystać grywalizację w firmie?
Gamifikacja, czyli mechanizmy znane z gier przeniesione do biznesowej rzeczywistości
Grywalizacja to technika zwiększania efektywności oraz zaangażowania pracowników. Jak działa? Poprzez nadawanie innego wymiaru biznesowym (i nie tylko) czynnościom. „Wyposażone” w mechanizmy z gier (np. fabułę i system nagród) codzienne, firmowe aktywności zaczynają bardziej przypominać zabawę i pozytywną rywalizację znaną z młodych lat, niż żmudne obowiązki „przez wielkie O”. O tym, że grywalizacja ma wiele zalet, eksperci wiedzą od dawna. Jak zatem wykorzystać grywalizację w firmie? Odpowiedzią jest hasło: różnorodność. Dzięki grywalizacji maksymalizujemy efektywność sprzedaży, wspomagamy edukację pracowników i optymalizujemy procesy, a to jeszcze nie wszystko… Co można zgrywalizować?
Po pierwsze, motywowanie w sprzedaży
Jeśli zadamy sobie pytanie, jak można wykorzystać grywalizację w firmie, z pewnością jako pierwszy pojawi się temat sprzedaży, a więc realizacja KPI’s. Zespół sprzedażowy to ten, który najszybciej może ulec wypaleniu i utracie motywacji. Dlaczego? Ponieważ odpowiada za większość wyników w firmie, będąc jednocześnie zależnym od innych działów, m.in. w kwestiach dobór narzędzi, jakości produktów, wsparcia obsługi klienta i wielu innych. Co więcej, „sprzedażowcy” muszą stale doszkalać się, sięgać po kolejne innowacje, systemy oraz programy. Słowem, podlegają presji czasu i wyników, pracując w ekstremalnie wymagających warunkach. A stąd już tylko krok od wypalenia. Panaceum na utratę motywacji może stanowić grywalizacja.
Co, jeśli zamiast zwykłego komunikatu o celach przekazanego podczas spotkania z PM-em, zespół otrzyma propozycję gry – przepłynięcia oceanu parostatkiem lub uczestnictwa w ekspedycji do ukrytego miasta Majów? Eksperci wskazują, że zaangażowanie, a w konsekwencji – efektywność sprzedaży, diametralnie wzrosną. Dlaczego? Ponieważ kochamy gry, rywalizację i fabułę pełną przygód.
Po drugie, edukacja pracowników
Jak wykorzystać gamifikację w firmie? Oczywiście, do celów edukacyjnych, a zatem do pobudzenia aktywności podczas szkoleń i procedur on-boardingowych. Szkolenie BHP? Konkurs survivalowy. Kilkuetapowy kurs obsługi programu księgowego? Gra w zarządzanie studiem filmowym z lat 20-tych. Im bardziej wciągająca i dostosowana do grupy docelowej będzie fabuła, tym lepszy efekt. W tym przypadku – wysoka frekwencja podczas szkolenia, skuteczność on-boardingu, czy szybkie zapoznanie z nowymi przepisami. Słowem, aktywności, które zwykle „nie porywają” swoją tematyką, stają się czymś z pogranicza przygody i skutecznie angażują. A jeśli przygoda, to idealnie, jeśli na jej końcu znajduje się atrakcyjna nagroda.
Nie może być mowy o skutecznej grywalizacji bez nagrody. Jak podkreślają eksperci, nagroda nie powinna mieć formy finansowej. Dlaczego? Ponieważ w świadomości pracownika wynagrodzenie to must-have, a nie bonus, który niesie za sobą pozytywne emocje. I słusznie. Skok ze spadochronem czy spersonalizowany kurs haftu to coś, co jest „specjalnie dla mnie” i niesie za sobą znamiona wyjątkowości. A zatem, kojarzy się bardzo pozytywnie i pozostawia dobre wspomnienia – w zestawieniu z marką pracodawcy. Mamy więc do czynienia z multiplikacją korzyści: efektywnie przeprowadzone szkolenie i wzmocnienie wizerunku pracodawcy.
Po trzecie, optymalizacja procesów
Jak wykorzystać grywalizację w firmie? Jak podkreślają eksperci, grywalizować można niemal wszystkie procesy, w których bierze udział zespół – nie tylko z obszaru sprzedaży i edukacji, ale także np. wdrażania świadomości środowiskowej, optymalizacji wykorzystania maszyn, czy bezpieczeństwa.
Przykład? Eco-driving i optymalne użytkowanie paliwa przez zespół transportowy… lub przez wszystkich pracowników, którzy dysponują samochodami służbowymi. A więc, część strategii CSR organizacji.
Przykład numer 2: zaangażowanie w akcje charytatywne i udział w wolontariatach… ubrane w fabułę znaną z popularnej książki lub topowego serialu – zwiększają zaangażowanie w dobry cel i sprawiają jeszcze więcej radości.
Przykład nr 3 – bezpieczeństwo. Noszenie odzieży ochronnej w dziale produkcji i w magazynie – jest absolutnie konieczne. Czy zespół zawsze o tym pamięta? Powinien… i będzie, jeśli noszenie odzieży ochronnej ubierzemy w ciekawą fabułę i stanie się ono częścią przygotowania zespołu do sezonu Formuły 1.
Grywalizacja w firmie – skuteczna platformę dla realizacji celów Twojego biznesu
Podsumowując, grywalizacja jest jedną z najskuteczniejszych i najbardziej wszechstronnych technik motywacji zespołu, wsparcia sprzedaży i zarządzania procesami w firmie. Jak pokazuje doświadczenie, gamifikować możemy realizację celów sprzedażowych, on-boardingi, wdrożenia, szkolenia, elementy realizacji strategii CSR, BHP… a to dopiero część obszarów, których efektywność możemy maksymalizować stosując gry w zarządzaniu zespołem. Słowo-klucz to różnorodność – fabuł, nagród i strategii.